Z hukiem pękającej szyby Strażak dostaje się do uwięzionego w aucie człowieka. Hydrauliczne nożyce odcinają słupek za słupkiem. Po chwili dach jest wywinięty na bok niczym wieko gigantycznej puszki. Pod poszkodowanego wędruje deska ortopedyczna i kilka par rąk ostrożnie wyciąga nieprzytomnego z samochodu. W tym czasie dwóch motocyklistów opatruje rany i stabilizuje głowę jęczącego z bólu kierowcy drugiego pojazdu. Wszędzie krew i potłuczone szkło. Ludzi przybywa coraz więcej, siwy dym spod samochodów powoli znika rozwiewany chłodnym wiatrem. Gdy pojawiają się ratownicy z karetki, poszkodowani są już opatrzeni i zabezpieczeni. Ratownicy pogotowia sprawnie transportują pierwszego z poszkodowanych do ambulansu. W tym czasie strażacy zabezpieczają rozbite pojazdy. Do karetki podchodzi jeden z motocyklowych ratowników z prośbą o opatrzenie skaleczonej szybą dłoni. Na szczęście to jedyna prawdziwa rana w tym zdarzeniu. Reszta krwi, ran i amputacji jest sztuczna, podobnie jak i dym który rozwiał się już do reszty. Tak wyglądało zwieńczenie sobotniego kursu motopozytywnych prowadzonego przez instruktorów Ośrodka Szkoleń Ratowniczych EMS.

Wykład z PPPW szkoleniu wzięli udział cywilni motocykliści oraz policjanci. Odbyło się ono w sobotę 21.09.2013 na terenie toru Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy przy ulicy Fordońskiej 116. Było kontynuacją cyklu szkoleń i obejmowało zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz niesienia pierwszej pomocy z użyciem automatycznego defibrylatora. Po wykładzie teoretycznym uczestnicy szlifowali w sali wykładowej podstawowe umiejętności takie: jak ocena sytuacji, zabezpieczenie miejsca wypadku, wezwanie służb ratowniczych, resuscytacja, użycie AED, badanie pourazowe, opatrywanie ran oraz zdejmowanie kasku motocyklowego z głowy poszkodowanego. Po obiedzie przyszedł czas na ćwiczenia w plenerze skoncentrowane na niesieniu pomocy poszkodowanym w pojazdach w tym na szybkiej ewakuacji oraz zabezpieczeniu poszkodowanych uwięzionych w samochodzie. Kulminacją szkolenia była symulacja wypadku i prowadzenie czynności ratowniczych przed oraz po przybyciu straży pożarnej i pogotowia ze szczególnym naciskiem na sprawną współpracę cywilnych ratowników z profesjonalistami.

Poszkodowany motocyklistaAby pogłębić doświadczenie i umiejętność radzenia sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami przygotowaliśmy uczestnikom wiele niespodzianek. W symulacji wypadku po alkoholowej imprezie jeden z poszkodowanych podróżował w bagażniku, w innej niezapięty w pasy pasażer wpadł pomiędzy przednie a tylne siedzenia a przy potrąceniu motocyklisty pijany kierowca pomimo odniesionych obrażeń stał się agresywny wobec ratowników. Nie był to więc łatwy dzień dla motopozytywnych tym bardziej iż po ciężkim wysiłku czekał ich jeszcze egzamin sprawdzający wiedzę przed certyfikacją EFR. Ale dali radę i to cieszy! Szkoda tylko że poza policjantami tylko jeden z motopozytywnych przybył na motocyklu – widać jesienna pogoda nie dla każdego jest atrakcyjna.

Ja, po wspólnym zamknięciu całej papierologii kursu, cieszyłem się nią wracając motocyklem do domu w niesamowitym blasku odbitego w Wiśle księżyca.

Jeśli ciekawi Was idea jaka przyświeca działaniom Motopozytywnych przeczytajcie o niej na oficjalnej stronie http://www.motopozytywni.pl/

Na koniec zapraszam do krótkiej fotorelacji z końcowej symulacji:

Kikim

Tagi: , , , , , , , ,

Zostaw odpowiedź

Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>