Częśc pierwsza: turysta rowerowy.

Tę wycieczkę rowerową pamiętam bardzo silnie. Dobre parę lat temu, długa wyprawa, w kilka osób. Długie przygotowania – od trasy po wyposażenie roweru. Mam przyczepkę, a nie sakwy (wymagała ona pomysłowej realizacji i ściągania z USA części do piasty od przyczepki BOB – polecam tę przyczepkę zresztą), a moja Atakama ma 28 cali i wspaniale się dogadujemy. Jedziemy w grupce 6 osób przez Austrię, Węgry i Słowację. Nie o wycieczce jednak chciałam, choć może kiedyś i ją opiszę. Znacznie lepiej to w swoim czasie zrobił Najlepszy Przyjaciel [NP.]. Od 2001 roku jednak sieć zapełniła się przeróżnymi relacjami z takich wycieczek, a ja chciałam napisać o motocyklach oczami turysty rowerowego, naówczas nie czającego jak to się mówi – bazy.

Otóż był to pierwszy bodaj raz, kiedy tak naprawdę, uczciwie, zobaczyłam motocykle.

Motocykle spotykamy od momentu kiedy z zadbanej ścieżki rowerowej Bratislava – Wien zjeżdżamy już na szeroką, dobrej jakości, ale drogę ogólnodostępną. Mijamy ich z przeciwka, wyprzedzają nas. Pojawiają się co chwila. Pamiętajcie, to był rok 2001. Motocykli w porównaniu z 2012 było w Polsce jak na lekarstwo, i sami wiecie jak to się kojarzyło bo nadal się kojarzy.

Motocykliści ujmują nas serdecznością. ZAWSZE machają nam, rowerzystom, i to niezależnie w którą stronę jadą. Przyjacielskie przygazówki, trąbienie również się zdarzają. Są to głównie chromowane kruzery, ale są też trajki (kilka sztuk na naszej trasie), duże turystyki i maxi skutery.

Przepuszczają nas do skrętu w lewo (obładowane roweru dłuuuugo się rozpędzają), zasłaniają przed samochodami. Choć w Austrii – jako żywo – niepotrzebne zasłanianie. Dwukoła są świętymi krowami na drogach i każdy puszkarz od małego autka po wielkiego TIRa traktuje nas jak jajko.

Wtedy też pojawiła się myśl – nieodkrywcza, przyznaję: to jest ewolucja turystyki rowerowej. To jest następny krok. Ludzie tak jeżdżą i są dla siebie bardzo serdeczni. Fajne to.

Tagi: , ,

Zostaw odpowiedź

Możesz używać następujące tagi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>